OptiFit Technology
OptiFit Hosel justerar träffytans vinkel till öppen, square eller stängd vid adresseringen så du kan ställa in klubban för att förbättra precision och bollbana. OptiFit Weights (13 och 1 gram) ändrar också placeringen av klubbhuvudets tyngdpunkt så att du kan välja på neutral bollbana eller bollbana med draw från tee.
Forged Composite
RAZR Fit Xtreme har den lättaste Forged Composite driverkrona vi någonsin tagit fram och hjälper till att placera tyngdpunkten lägre än på någon annan helt justerbar driver i golf för att du ska få bättre längd. Forged Composite-materialet i kronan är lättare och starkare än titan så att vi kan öka de förlåtande egenskaperna genom att exakt kontrollera tjockleken.
Speed Frame Face Technology
Speed Frame Face ger oerhört hög bollhastighet över hela träffytan så att du slår bollen längre och stabilare. Teknologin hjälper till att optimera tyngdpunktens placering, ger mer förlåtande egenskaper och är utvecklad för att ge mer stabil sidospinn och kunna slå drivar med precision.
Tour Grade Aldila Trinity Shaft